Długie tygodnie przygotowań i… już po. Za nami piąty Kongres Rzetelnych Firm, który odbył się 25 października w warszawskim hotelu Marriott.

Co działo się podczas spotkania najrzetelniejszych wśród rzetelnych? Krótką fotorelację mogliście już śledzić w dniu kongresu na FB Rzetelnej Firmy. Dziś na blogu wracamy z obszerną relacją z tego wydarzenia.

Bez przedsiębiorczości ani rusz

 „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” to tytuł debaty oxfordzkiej, która poprzedziła tegoroczne rozdanie Złotych Certyfikatów Rzetelności. „W jaki sposób pobudzić Polską gospodarkę do ekspansji i uniknąć pułapki średniego rozwoju?”; „Wspólny rynek, wspólne problemy. W jaki sposób sprawić, żeby polskie firmy grały w jednej drużynie?” oraz „Razem czy oddzielnie – jak polskie firmy powinny działać na polskim i europejskim rynku i jakiego wsparcia państwa potrzebują?” – to tematy poszczególnych paneli. Uczestnicy debaty podkreślali, jak istotne jest zarówno stworzenie odpowiednich mechanizmów wsparcia przedsiębiorców ze strony państwa, jak i przekonanie o konieczności i wartości współpracy wśród samych przedstawicieli biznesu. Kluczową sprawą jest oczywiście przekonanie samych przedsiębiorców, że mogą bez kompleksów konkurować na arenie międzynarodowego biznesu i budować marki, które nie znają granic. W dyskusji udział wzięli zarówno przedstawiciele strony biznesowej, jak i rządowej.

_dsc2187a

Biznes potrzebuje etyki i transparentności

 Jako pierwszy gości Kongresu powitał Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy: „Spotykamy się, by nagrodzić tych, którzy wprowadzają nową jakość do polskiego biznesu. Przedsiębiorców, dla których zysk nie jest jedynym wyznacznikiem sukcesu, a ważna jest także etyka i uczciwość. Dla których liczy się nie tylko końcowy wynik, ale i styl w jakim go osiągnęli. Takich, którzy zawsze grają fair play.“ Mirosław Sędłak wspomniał też o wadze tego typu spotkań, o tym jak bardzo polski biznes potrzebuje rzetelnych przedsiębiorców.

Po nim głos zabrał Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów, od którego przedstawiciele Rzetelnych Firm usłyszeli: „Są takie patronaty, które sprawuje się z przyjemnością, a wynikają z głębokiej potrzeby serca. Tego rodzaju patronatem jest ten, który Krajowy Rejestr Długów sprawuje nad Rzetelną Firmą”.

_dsc2450a

 Firmy rodzinne to reguła!

Tegoroczny Kongres dedykowany był przedstawicielom firm rodzinnych. Kiedy Hubert Urbański zaprosił na scenę Andrzeja Bliklego- honorowego prezesa stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych – rozległy się gromkie brawa. Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości w kwestii wagi firm rodzinnych, po tym wykładzie zdecydowanie musiał zmienić zdanie. Andrzej Blikle wziął pod lupę rodzinne firmy w gospodarce Polski i świata, opowiadał o ich pozycji na arenie biznesowej, wpływie na kwestie gospodarcze i społeczne oraz o rosnącym zainteresowaniu tym zagadnieniem na świecie. Nie zabrakło też ważkich kwestii dialogu międzypokoleniowego i wyzwań stojących po stronie tak sukcesora, jak i seniora oraz modelach i możliwościach prawnych przekazania biznesu kolejnemu pokoleniu. A skoro o sukcesji mowa, mamy dla Was ciekawostkę. Niedawno przytaczaliśmy na blogu badania prezentujące odwlekane w czasie przygotowania do tematu sukcesji w rodzinnych przedsiębiorstwach. Tymczasem, na pytanie „kiedy należy zając się kwestiami sukcesji” Andrzej Blikle odpowiada „w dniu urodzin sukcesora”.

_dsc2371a-1

Złoto i diamenty dla najrzetelniejszych

 Podczas Kongresu rozdaliśmy 115 Złotych Certyfikatów Rzetelności. Powędrowały w ręce przedsiębiorców, których strategia działania opiera się na budowaniu zaufania w relacjach z kontrahentem i na potrzebach klienta. Wręczyliśmy również 12 Diamentowych Certyfikatów Rzetelności, będących podkreśleniem jakości firmy, jej lojalności w stosunku do klienta i uczciwości. Ich laureaci nieprzerwanie, od pięciu lat spełniają standardy Rzetelnej Firmy.

Podczas spotkań w kuluarach rozmawialiśmy z gośćmi Kongresu na temat rządowego projektu „100 zmian dla firm”. Które z założeń wydaje się naszym laureatom najbardziej istotne? Wyniki ankiety zaprezentujemy już niebawem na naszym blogu.

Póki co serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Kongresu za ten wyjątkowy wieczór. Jak zwykle czekamy oczywiście na Wasze komentarze i opinie.

_dsc3029a-1

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ