Faktoring – recepta dla młodych przedsiębiorstw

Wiele młodych podmiotów gospodarczych boryka się z problemami z płynnością finansową w pierwszych miesiącach swojego funkcjonowania. Idea Money – nasz partner strategiczny w programie Złote Certyfikaty Rzetelności – przedstawia dane, według których aż 80% młodych przedsiębiorstw za sprawą takich problemów kończy swoją działalność przed upływem roku od startu funkcjonowania. Zdaniem Piotra Lewczuka, prezesa Idea Money, receptą może być dostęp do pozakredytowego finansowania, czyli faktoring. Dlaczego? Zapraszamy do lektury.

Z naszych obserwacji wynika, że te problemy w większym stopniu dotykają pewnych branży, tj. szczególnie narażony na utratę płynności finansowej jest sektor budowlany. Obserwujemy ten trend również w firmach transportowych, spedycyjnych, w energetyce i spółkach paliwowych, a także w przemyśle chemicznym – mówi Prezes Lewczuk.

 Jego zdaniem, rozwiązaniem dla takich przedsiębiorstw w wielu przypadkach jest faktoring, a więc dostęp do pozakredytowego finansowania. Przewaga faktoringu nad kredytem jest w przypadku „młodych” przedsiębiorstw nieoceniona. Większość banków udzielając kredytu oczekuje historii działalności oraz zabezpieczenia majątkowego. Wynika to wprost ze statystyki – nawet do 80 proc. firm kończy działalność w pierwszym roku od jej założenia.

infografikaFaktoring

 

 Wybierając firmę faktoringową przedsiębiorca powinien kierować się tym czy faktor, a więc instytucja, która wypłaca pieniądze, robi to stosunkowo szybko, ma uproszczoną procedurę zawarcia umowy o świadczeniu usług faktoringowych oraz nie wymaga przedstawienia wielu dokumentów przed jej zawarciem. Szybkość decyzji określa elastyczność firmy faktoringowej, kluczową dla klienta wartość, np. w przypadku chęci wprowadzenia zmian w trakcie trwania współpracy – tłumaczy Prezes Idea Money. Dodaje, że kolejną kwestią jest przejrzystość oferty i cen oraz łatwość kontaktu. Przedsiębiorca powinien wiedzieć za co płaci i kiedy płaci. Ponadto przy wyborze firmy faktoringowej powinniśmy kierować się tym czy faktor dedykuje nam opiekuna oraz udostępnia intuicyjny w obsłudze system informatyczny.

 

Jakie korzyści daje faktoring? To przede wszystkim zwiększenie konkurencyjności poprzez wydłużenie terminów płatności wystawianych przez przedsiębiorcę faktur i rachunków, poprawa płynności finansowej, szybki dostęp do środków finansowych, a dzięki temu możliwość pokrycia bieżących wydatków  – tłumaczy Piotr Lewczuk. Podkreśla, że dzięki uproszczonemu procesowi i dostarczeniu przez przedsiębiorcę kompletu dokumentów, załatwienie formalności nie jest czasochłonne. Biorąc pod uwagę skomplikowany proces uzyskania kredytu, faktoring jest idealną metodą finansowania na starcie działalność.

 

zdjęcia biznesowe i fotografia korporacyjna

 

Piotr Lewczuk jest absolwentem Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu ubezpieczeń gospodarczych organizowane przez Małopolską Szkołę Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Karierę zawodową rozpoczął w 1999 roku jako Specjalista ds. postępowania sądowego w Kaczmarski Inkasso, kontynuując ją w PZU oraz spółkach Getin Holdingu. Obecnie jako Prezes Idea Money S.A. – spółki oferującej rozwiązania dla przedsiębiorców sektora mikro, małych i średnich firm – propaguje ideę dostępności usług finansowych dla sektora MSP, które do tej pory były dedykowane tylko dużym podmiotom. Wolny czas spędza aktywnie z dziećmi oraz grając w tenisa.

 

 

6 KOMENTARZE

  1. Kolejną korzyścią wynikającą z korzystania z faktoringu jest to, że uzyskanymi środkami możemy szybko zapłacić dostawcom za zakupione materiały wykorzystane przy realizacji zamówienia. Podnosi to wiarygodność firmy na rynku i daje możliwość negocjowania rabatu, co daje przewagę nad konkurencją i może rekompensować prowizję faktoringową.

  2. IM wprowadził nowe rozwiązanie jakim jest Idea Płynności – limit bez koncentracji, z cichą cesją, jako limit wierzytelności i dłużny. potrzebujesz dodatkowe informacje zapraszam ekspertfirmowy(.)pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ