Fiskus szuka haków

Sezon urlopowy w pełni, my tymczasem kolejny tydzień rozpoczynamy podsumowaniem minionego. Zacznijmy od Fiskusa – w dostarczaniu ciekawostek nie zawodzi nawet w środku wakacji. Jeszcze do niedawna resort finansów obiecywał, że klauzula do zwalczania unikania opodatkowania będzie nakładana tylko i wyłącznie na największe firmy, które  za sprawą agresywnej optymalizacji i sztucznym konstrukcjom prawnym mają możliwość uzyskiwać duże korzyści podatkowe. Ministerstwo zmieniło jednak zdanie i po przymiarkach trwających kilka miesięcy opracowało projekt zmian w ordynacji podatkowej. Obawiać mogą się już wszystkie firmy, nawet najmniejsze. Resort finansów chce przyłapać tych, którzy transakcji dokonują w taki sposób, aby zapłacić jak najmniej i uzyskać korzyści podatkowe. Wydawałoby się, że jest wszystko w porządku, ale… Na całej koncepcji suchej nitki nie pozostawiają eksperci, twierdząc, iż represje związane z klauzulą będą mogły być stosowane wobec praktycznie każdego, niezależnie od kwot, które odprowadza do Urzędu Skarbowego. Miliony czy tysiące – bez różnicy. Może dojść zatem do sytuacji, gdzie uderzenie zostanie skierowane w najmniejsze firmy, które mają chwilowe problemy z płynnością a nie jak początkowo zakładano – by zapobiec realnym nadużyciom na ogromną skalę.

Przejdźmy do kwestii bardziej optymistycznych. Jak 15 lipca ogłosił prezes Głównego Urzędu Statystycznego, w roku 2015 pierwszy raz od wielu już lat nie wzrosną maksymalne stawki daniny gruntów, budynków oraz lokali mieszkalnych. Teoretycznie, jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych wzrosną o 0,4% w odniesieniu do tegorocznych, ale z przeliczenia na konkretne kwoty jasno wynika, że niektóre opłaty zmienią się maksymalnie o 3 grosze. Więcej za użytkowanie lokali w roku 2015 zapłacą jedynie właściciele miejsc postojowych wyodrębnionych w budynkach, garaży wolnostojących oraz budynków i lokali związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Już teraz mówi się o tym, że tak niski wskaźnik wzrostu inflacji także gmin nie zachęci do podniesienia stawek maksymalnych. Wygląda zatem na to, że w 2015 roku trochę zaoszczędzimy!

Ostatnie tygodnie przyniosły szereg istotnych wydarzeń w polityce międzynarodowej. Kolejne sankcje gospodarcze USA i Unii Europejskiej wobec Rosji stały się faktem. Obejmują one obecnie między innymi koncern Rosnieft, własny bank Gazpromu oraz także inne duże banki, firmy energetyczne i zbrojeniowe. Dotknęły również kolejnych wyższych przedstawicieli władz. Prezydent USA Barack Obama nie ukrywa, że jest to swego rodzaju kara dla władz Rosji za to, że w znacznym stopniu przyczyniają się do pogłębiania chaosu panującego na wschodzie Ukrainy. Są to dotychczas najostrzejsze podjęte działania wobec Rosji od rozpoczęcia konfliktu na wschodzie Europy. Odpowiedź Rosjan pojawiła się bardzo szybko. Władimir Putin  stanowczo skrytykował działania USA i stwierdził, iż mogą one w znaczący sposób zaszkodzić wspólnym relacjom i interesom obu państw. Sytuacji panującej na Ukrainie nie poprawi na pewno tragiczna katastrofa Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych, który w czwartek rozbił się w okolicach Doniecka, na terenie kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Zaostrzenie relacji na linii Ukraina – Rosja oraz kolejne nakładane na Kreml sankcje mogą martwić polskich przedsiębiorców. Już sam początek nieporozumień na Wschodzie pokazał, że konflikt ma negatywny wpływ na polski rynek. Przed wybuchem starć na Ukrainie wszelkie prognozy PKB dla Polski szacowały jego wzrost. Jak sytuacja wygląda teraz? Wymiana handlowa z Rosją i Ukrainą to obecnie łącznie ok. 19% (14+5) naszego handlu zagranicznego. Sankcje, które w ostatnim czasie nałożyli na Rosję politycy Unii Europejskiej mogą przynieść spadek eksportu na wschód od Polski czy zatory płatnicze. To oczywiście nie pozostanie bez wpływu na PKB. Politykom na całym świecie powinno zatem zależeć na jak najszybszym zażegnaniu konfliktu i wypracowaniu porozumienia pomiędzy Ukrainą, a Rosją. Jego dalsza eskalacja może mieć bowiem bardzo negatywny wpływ na wiele  europejskich i światowych rynków, w tym polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ