Idą wybory, władza pod lupą…

W relacji z III Kongresu Rzetelnych Firm mogliście Państwo przeczytać m.in. o wynikach badań na temat relacji biznesu z władzami samorządowymi. CBOS przebadał nasze zdanie o różnych szczeblach władzy. Jakie są Polaków odczucia?

W badaniu przeprowadzonym przez CBOS respondenci oceniali pracę władz wszystkich szczebli – od samorządów aż po prezydenta państwa. Bronisław Komorowski, tradycyjnie już, osiągnął najwyższe noty – pozytywnie na temat jego pracy wypowiada się aż 75% osób biorących udział w badaniu. Oceny przyznane sejmowi i senatowi dzieli od niego przepaść. Otrzymały one odpowiednio 25% i 26% pozytywnych opinii.

Interesujące jest to, że o wiele więcej uznania zdobyli samorządowcy – aż 61% ankietowanych osób dobrze oceniło ich pracę (pamiętajmy jednak, że chodzi o zwykłych obywateli, a nie przedsiębiorców). Co więcej, w porównaniu do poprzednich badań jest to wartość stabilna. Czekam z niecierpliwością, aż podobne noty wystawią władzom lokalnym przedsiębiorcy – mam nadzieję, że zdarzy się to już niebawem.

Więcej o najnowszym badaniu CBOS przeczytacie Państwo tutaj: http://wgospodarce.pl/informacje/16977-demokracja-lokalna-sie-sprawdza-wiekszosc-polakow-dobrze-ocenia-samorzadowcow

O ile decentralizacja pozytywnie wpływa na pracę samorządów, to kluczowe inwestycje (czyli długoterminowe i kosztowne) mają większą szansę na realizację poza JST. Mowa o budowie makroregionów złożonych z kilku gmin lub województw. Przykład dały województwa: Mazowieckie i Łódzkie, które rozpoczyna ścisłą, realną współpracę.

Przedstawiciele wspomnianych województw przedstawili projekt wspólnego działania jako makroregionu Polski Centralnej. Są oni zdania, że połączenie sił przyniesie im same korzyści – głównie dzięki sprawniejszemu korzystaniu z pomocy Unii Europejskiej przy realizacji wspólnych inwestycji. Czy czeka nas zatem nowy podział terytorialny kraju?

Prognozy na ten temat znajdą Państwo w artykule opublikowanym w Rzeczpospolitej: http://forsal.pl/artykuly/830177,wojewodztwa-odchodza-do-lamusa-przyszloscia-polski-sa-makroregiony.html

Na koniec trochę wieści z naszego parlamentu, w którym debatowano na temat zmian w przepisach związanych z prawem pracy.

Pierwszy z przegłosowanych projektów dotyczy pracy w dni wolne. Już niedługo pracownicy będą mogli wybrać czy chcą otrzymać w zamian dodatkowy dzień urlopu, czy też wolą wynagrodzenie. Do tej pory możliwe było tylko to pierwsze rozwiązanie. Związkowcy biją na alarm, wieszcząc rychłe wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy. Ja natomiast uspokajam – takie rozwiązanie pozwoli pracodawcom na elastyczniejsze planowanie zadań w firmach, zaś pracownikom da możliwość otrzymania wyższych pensji (za dzień wolny od pracy przecież i tak pracodawcy de facto płacą).

Szerzej na ten temat: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/295866,1150812-Wolne–albo-dodatkowe-pieniadze.html

Drugi projekt, który został przegłosowany, jest w mojej ocenie bardziej kontrowersyjny. Chodzi o zapowiadane już wcześniej oskładkowanie umów zlecenia, który wywołał także krótką dyskusję na naszym FanPage’u. Wprawdzie można docenić troskę o pracowników, którzy są zmuszani do pracy bez pełnego ubezpieczenia i prawa do emerytury. Czy jednak nie doprowadzimy tym samym do zwiększenia zatrudnienia w szarej strefie? Dotychczasowa obserwacja efektów wzrostu kosztów pracy uczy nas, że tak może się stać.

Rozwinięcie tematu znajdziecie Państwo tutaj: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Umowy-zlecenia-przechodza-do-lamusa-7219956.html

1 KOMENTARZ

  1. Najgorsze jest to, że większość ludzi startujących w wyborach to karierowicze… Byłbym za tym aby wprowadzić albo cenzus majątkowy albo cenzus wiekowy. Może ograniczyłoby to ilość głąbów kapustnych.

    Pozdrawiam
    Robert Malanowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ