Rzetelność – o co w ogóle chodzi?


Do napisania tej notki zainspirował mnie artykuł sprzed kilku lat. Poproszono mnie wówczas o komentarz dotyczący naszych certyfikatów rzetelności. W dobie internetu trzy lata to całe wieki. Postanowiłem więc przeanalizować, co od tamtego czasu zmieniło się w programie i jak kształtuje on opinie o przedsiębiorcach.


Link do wspomnianego przeze mnie artykułu o transparentności finansowej polskich firm tutaj: http://biznes.interia.pl/firma/news/rosnie-transparentnosc-finansowa-polskich-przedsiebiorstw,1707831,1852

Rzetelna Firma kontra oszuści

Zaufanie względem kontrahenta ma nieocenioną wartość w biznesie. Buduje się je latami dbając o to, aby każda transakcja przebiegała bez zarzutu, a klient zawsze był zadowolony. Kreowanie wizerunku, tak żmudne i długotrwałe, może jednak być niewystarczające. W ostatnich latach ujawniono wiele przypadków, w których z pozoru poważne i solidne firmy okazywały się zwykłymi oszustwami – choć w internecie dominowały o nich doskonałe opinie. Szukaliśmy więc pomysłu pozwalającego na zjednoczenie uczciwych przedsiębiorców tak, aby wspólnie mogli oni zadbać o przestrzeganie norm i standardów w biznesie.

Ostatecznie poszliśmy o krok dalej, efektem czego było powołanie programu Rzetelna Firma w 2008 roku. Ideą jego powstania było wprowadzenie nowej jakości w relacjach pomiędzy polskimi przedsiębiorcami. Certyfikat oznacza bowiem nie tylko regulowanie bieżących opłat. To także szereg norm i zasad związanych z etyką prowadzenia działalności gospodarczej. Rzetelna Firma nie dba wyłącznie o pozytywne opinie w internecie, oraz terminowe opłaty. Oprócz nastawienia na zysk, solidni przedsiębiorcy wyznaczają sobie również inne cele – angażują się społecznie i starają się dbać o środowisko naturalne. Troszczą się zarówno o klientów, jak i własnych pracowników.

Koszty Rzetelnej Firmy

Michal-Zebrowski-z-Certyfikatem-Rzetelnej-FirmyMinimalne koszty związane z przystąpieniem do programu sprawiły, że chętnych do przystąpienia było wiele firm. Mimo, że każda z nich przechodzi ostrą weryfikację Krajowego Rejestru Długów, to liczba uczestników rosła lawinowo. Już w pierwszym roku działalności zarejestrowaliśmy ponad pięć tysięcy podmiotów, aby zaledwie trzy lata później osiągnąć imponujący wynik trzydziestu dziewięciu tysięcy przedsiębiorstw posługujących się znakiem „Rzetelna Firma”. Certyfikat Rzetelności stał się w tym czasie świadectwem podążania przez firmę ścieżką najwyższych standardów, co przekłada się na zaufanie zarówno wśród kontrahentów, jak i zwykłych klientów. Obecnie certyfikat Rzetelnej Firmy to solidna marka, która zrzesza niemal pięćdziesiąt tysięcy przedsiębiorców z całej Polski. Wśród nich znaleźć można zarówno przedstawicieli MŚP, jak i liczące się na rynku korporacje. Od 2010 roku firmy, które w sposób najbardziej zaangażowany realizują postulaty zawarte w naszym programie, honorowane są Złotymi Certyfikatami Rzetelności. Wyróżnione w ten sposób przedsiębiorstwa stanowią wzór do naśladowania zarówno w sferze czysto biznesowej jak i społecznej. Sami dajemy podobny przykład, angażując się w liczne akcje charytatywne, m.in. uczestnicząc w tworzeniu Pokoi Życzliwości w szpitalach, czy aktywnie wspierając Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – http://www.wosp.org.pl/

 

Czytając artykuł sprzed kilku lat przekonałem się, jak wiele udało się osiągnąć w kwestii wdrażania naszych postulatów – i jak, stosunkowo niewielkim kosztem, można zyskać coś więcej niż kolejne zero na koncie. Moja opinia jest jednak taka, że wciąż wiele pozostało do zrobienia. Między innymi dlatego organizujemy co roku Kongres Rzetelnych Firm, podczas których rozmawiamy z przedstawicielami administracji państwowej o ciągłym ulepszaniu prawa i warunków prowadzenia działalności dla polskich przedsiębiorców. Nasza praca to swego rodzaju ciągłe dążenie do doskonałości w kwestii standardów prowadzenia działalności. Dlatego będziemy robić wszystko, aby przez kolejne lata sprostać coraz wyższym oczekiwaniom firm i osób, które pożądają najwyższej możliwej transparentności w biznesie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ